veiling / 22 oktober 2014 / 1400-1552 Oude boeken - Topografie
[1400] [1401] [1402]
kavel: 1400 € 350 - € 700

China. Toestand en vooruitzichten van dat rijk;

inzonderheid ten aanzien der evangelie-verspreiding; met narigten omtrent de oudheid, uitgestrektheid, bevolking, benevens de letterkunde en godsdienst der Chinezen. Door W.H. Medhurst (...). Uit het Engelsch vertaald door Adr. van Deinse (...). Rotterdam, Van der Meer & Verbruggen, 1839, 2 delen, XX,303; IX,(1),302,(2) p., met handgekleurd lithografisch frontispiece in deel 1, 10 houtgegraveerde illustraties op 5 platen, beide delen met (identieke) houtgegraveerde titelillustratie, 1 uitslaande tabel, contemporain karton (deel 1)/ oorspronkelijk gelithografeerd karton.
Beide delen met losrakende platten en sleets karton, maar van binnen goed en compleet.

Zeer zeldzame vertaling van "China, its state and prospects, with especial reference to the spread of the gospel" (Londen, 1838). Deel 1 bevat hoofdstukken over de bevolking, beschaving, regering en wetten, taal en godsdienst van China en over Rooms-Katholieke en protestantse zendingen naar Canton. Deel 2 bevat hoofdstukken over de zendingen naar Malakka en naar Batavia, verslag van reizen, ontmoetingen en verrichtingen in diverse Chinese provincies, en besluit met een hoofdstuk over benodigdheden voor de Chinese Zending.
De pagina's 299 en verder van het tweede deel bevatten zeer interessante lijsten van boeken gedrukt te Canton, Malakka, Batavia, Penang en Singapore, grotendeels met de grootte der oplage vermeld. Medhurst had een opleiding tot boekdrukker gevolgd en drukte zelf boeken op zijn lithografische drukpers in Batavia, waaronder zijn Engels-Japanse woordenboek (1830).