veiling / 6 december 2016 / 230-489 Oude boeken varia
[247] [248] [249] [250] [251]
kavel: 249 verkocht € 4000,00

Jan Porcellis (1580/84-1632) (naar). Icones variarum navium hollandicarum

quarum usus maximè in aquis interioribus regionis. Notatae à famosissimo Navium Pictore Iohanne Percelles [mogelijk gegraveerd door Robert de Baudous (titel) en Claes Janszoon Visscher]. Anno 1627. Amsterdam, Nicolaas I. Visscher, z.d. (na. 1652), complete reeks van 12 genummerde gravures (incl. titelgravure), op de titel na met "I.P. in(v)." en "CJV ex." (1x "CJ VIsccher ex.") in de plaat, alle 17,5 x 24,5 cm. (bladmaat 29,5 x 35 cm.).
Alle prenten watervlekkig in de rechterhelft en genummerd in pen in de rechterbovenhoek, tweede prent met scheurtje in marge, de prenten 3-5 met verticale vouw ontstaan tijdens het drukken. Alle prenten met zeer brede marges en gedrukt op papier met watermerk zotskap. In PiCarta wordt één exemplaar genoemd (Rijksmuseum) met adres van Gerard Valck, met de aantekening dat dat de derde druk is, voorafgegaan door een eerste druk door Bernhard Cleynhens en een tweede door Nicolaas Visscher in 1627. Dit klopt echter niet. Wij gaan ervan uit dat Claes Janszoon Visscher (1582-1657) de reeks voor het eerst uitgaf of wilde uitgeven, maar wij konden geen exemplaren van deze oorspronkelijke editie uit 1627 vinden. Onze editie door zijn zoon Nicolaas Visscher I (1618-1679) moet na 1652 zijn uitgegeven, het jaar waarin zijn vader overleed en hij diens zaak overnam. De edities door Gerard Valck (1652-1726) en Bernhard Cleynhens (1735-1779) volgen op onze editie.

De prachtig gegraveerde serie van de Nederlandse regionale binnenwater-schepen (deels met profielen van (herkenbare) steden op de achtergrond), bevat behalve de titel (1) scheepstypen met de volgende onderschriften: (2) "Vriesche veerschepen groot omtrent 38 Last"; (3) "Damloopers groot omtrent 16 Last"; (4) "Haring Buijsen groot omtrent 40 Last"; (5) "Overijsselsche Potten groot omtrent 36 Last"; (6) "Een Vracht-kaghe groot omtrent 6 Last"; (7) "Een Boeijer groot omtrent 44 Last"; (8) "Een Zeeuwsche Koch groot omtrent 11 Last"; (9) "Een Dogh-boot groot omtrent 8 Last"; (10) "Een Veer-kaghe varende van Amsterdam op Leijden groot omtrent 6 last"; (11) "Een Heude ofte Heu groot omtrent 20 Last"; (12) "Een Wijt-schip ofte Lichter groot omtrent 20 Last".