veiling / 17 mei 2017 / 1900-1999 WOII
[1907] [1909] [1910] [1913] [1914]
kavel: 1910 verkocht € 1200,00

[Manuscripten] Verzameling van ca. 65 originele manuscripten,

bestaande uit originele handgeschreven en getypte brieven, ingevulde formulieren, persoonlijke papieren gevangenisbescheiden etc., per stuk in beschermende plastic mapjes gestoken.
Een onwaarschijnlijke, zeer diverse verzameling met vele hoogst persoonlijke documenten, waardoor de Tweede Wereldoorlog op een ontroerende, harde en leerzame manier huiveringwekkend dichterbij wordt gebracht.

Een kleine greep uit het rijke aanbod: (1) "Verklaring - Bescheinigung". Met de hand ingevuld gedrukt persoonsbewijs uitgegeven op 30 juli 1942 door de Joodsche Raad, van Frieda Grünberg, geboren 18-1-1899 te Keulen, cantine-bediende te Amsterdam, met haar handtekening en vastgeniete pasfoto en de handtekeningen van de voorzitters van de Raad Asscher en Cohen, 12 x 16 cm. (opengevouwen); (2) Met de hand ingevulde, gedrukte Identiteitskaart uitgereikt op 2 november 1943 door Sicherheitspolizei - SD - Einsatzkommando aan Antoon Joseph Kocken, dat hem bescherming en hulp van alle politiediensten garandeert, met zijn vastgeniete pasfoto, stempels van de Feldposteinheit Dienststelle 24393P en de handtekening van de SS-Untersturmführer; (3) Met de hand ingevulde gedrukte aanvraagkaart uitgegeven op 10 februari 1942 door de Zentralstelle für jüdische Auswanderung Amsterdam, voor Israel Weintraub, genummerd 3003, met het stempel van de Zentralstelle op de keerzijde, 7,5 x 13 cm.; (4) "Starker feindlicher Fliegereinsatz erfordert den Einsatz aller Flakabwehrwaffen zur Luftzielbekämpfung (...)." Getypt briefje van de "23 SS-Freiw. Pz. Gren. Div. "Nederland"", gedateerd 17-4-45, ondertekend in potlood door de 1. Generalstabsoffizier (onleesbaar) en met in rood gestempeld "Geheim!" in de bovenmarge, 14,5 x 21 cm. (de divisie gaf zich een maand later over aan de Amerikaanse toepen); (5-10) Vijf documenten betreffende Gerrit Teerink, w.o. een gedrukte, met de hand ingevulde gevangeniskaart met de datum van internering 18-3-42, zijn strafduur 14-2-42 tot 2-5-43 en waarvoor hij werd gestraft, nl. het maken en verspreiden van Duits-vijandige geschriften, 13 x 18,5 cm.; een afwijzing van zijn verzoek om genade van 17 mei 1942, gedateerd Den Haag, 17 juni 1942, 14,5 x 21 cm. en zijn Arbeitsausweis uitgegeven door de Organisation Todt, Eins. Gruppe Hansa (Arnheim-Doesburg) op 28 september 1944, te werk gesteld in de "Stellungsbau für die Org. Todt."; (11-12) Vrijlatingsbewijs van de Amsterdamse correspondente Emmy Lohmann, die in de "Frauenstrafgefangnis Leipzig-Kleinmansdorf" gevangen zat vanwege het bezit van illegale geschriften, gedateerd 20 april 1945, en haar kartonnen gevangeniskaartje met naam, overtreding en strafduur (meer dan 2 jaar); (13-15) Drie documenten betreffende B. Knopper (22-1-1898 - 27-1-1942), gevangene van het Durchgangslager Amersfoort, en zijn familie: een briefje van de gevangenis aan M.A. Knopper over de gevangenisregels waaraan B. Knopper en zijn bezoekers/ familie zich moeten houden, met de envelop bewaard; een handgeschreven brief door Mej. J. Knopper aan haar broers en zussen: "Ik zal jullie eens schrijven hoe het met mij gaat, maar denk er wel om, dat je dan niet over spreekt hoe je het hebt ontvangen (...)"; een brief van de Oorlogsgravenstichting gedateerd 16 mei 1953, met aanduiding van het graf van B. Knopper op de begraafplaats Ohlsdorf, Hamburg; (16-21) Een serie soortgelijke gevangenisdocumenten van de familie Gorter, w.o. brieven van "Tante Ti" geadresseerd aan Titia Gorter (= Tante Ti?), verstuurd uit Frauen-Konzentrationslager Ravensbrück en de gevangenis te Scheveningen (totaal ca. 65).