veiling / Veiling 20, deel I: Maandag 3 december 2018. Aanvang 19.00 / 312-549 Oude boeken 17de-19de eeuw
[338] [339] [340] [341] [342]
kavel: 340 verkocht € 6500,00

[Oudtijds handgekleurd en gehoogd met goud. Halma] Tooneel der Vereenigde Nederlanden,

en onderhorige landschappen, geopent in een algemeen historisch, genealogisch, geographisch en staatkundig woordenboek, waar in de aloude, de opvolgende en hedendaagsche staat dezer gewesten naar de orde van 't A.B.C. ontvouwen en opgeheldert wordt (...). Door François Halma, en na deszelfs overlyden vervolgt door Matthaeus Brouërius van Nidek (...). Leeuwarden, H. Halma, 1725, 2 delen in één band, (10),470; (2),408 p., bevat de volgende OUDTIJDS HANDGEKLEURDE (en deels MET GOUD GEHOOGDE en deels met gom gehoogde gravures: frontispiece, 2 titelvignetten, portret van de auteur, 2 grote topvignetten, 26 dubbel-p. kaarten (1x uitslaand), 1 enkel-p. kaart, 32 portretplaten, verder 1 niet-gekleurde, gegraveerde illustratie in de tekst, fraai gebonden in contemporain gemarmerd en verguld kalfsleer, beide platten met paneelindeling rondom centraal ornament, vergulde en geribde rug, folio.
Hier en daar licht roestvlekkig; leer over scharnieren gespleten (scharnier sterk dankzij bindkoorden), benedenhoeken gestoten. Schitterend ingekleurd exemplaar, door een meester-"afsetter" uit de tijd. De inkleuring en vergulding van de titel- en topvignetten (vooral dat op pagina 1 van het tweede deel) verdient naast die van het frontispiece, de kaarten en de portretten bijzondere aandacht.