veiling / Veiling 20, deel I: Maandag 3 december 2018. Aanvang 19.00 / 250-286 Manuscripten
[250] [251] [252] [253]
kavel: 251 € 250 - € 500

Lodewijk XV, koning van Frankrijk en Navarra (1710-1774). Document op perkament, 1765

Document in pen en inkt, gedateerd Versailles, januari 1765, met betrekking tot Charles Leopold Baron de Stain en Auguste de Stain "sa soeur", gesigneerd "Louis" [en gesigneerd "Choiseul Duc de Praslin"] onder het document, en nogmaals gesigneerd "Louis" [en "Dufranc"] op de keerzijde onder/ naast stukjes tekst ("Enregistree aux actes importans du Parlemens de France (...)"/ "(...) de la chambre de cour des comptes) hier gedateerd 3 juli 1765/ 2 december 1766, met resten van wassen koninklijk grootzegel aangehecht met groen- en roodkleurig draad (onderste strook hierdoor niet meer uitvouwbaar), uitgevouwen formaat 48 x 65 cm. Aangehecht is nog een kleiner vel perkament (33,5 x 48 cm.), ook gesigneerd "Louis" en "Choiseul duc de Praslin", gedateerd Fontainebleau, 11 oktober 1765, met resten van groot lakzegel.
Charles Leopold Baron de Stain en Auguste de Stain waren - zoals vermeld in het document - kinderen van Ferdinand Henry baron de Stain en Dlle. Anne Desirée comtesse de Watteville. Een korte samenvatting in pen linksboven: "Naturalité à Charles Leopold Baron de Stain et à Dlle. Auguste de Stain sa Soeur nés à Bruxelles." En bij het kleinere document: "Relief d'adresse sur naturalité" voor dezelfde personen. De documenten betreffen dus de naturalisatie tot Frans staatsburger van de twee Brusselaars, waarbij uit het document ook blijkt dat dit gebeurt op voorspraak van "notre très chere Soeur l'Impératrice Reine de Hongrie et de Bohème". De ondertekenaar Choiseul Duc de Praslin is C.G. de Choiseul, duc de Praslin (1712-1785). In onze vorige veiling hadden wij een soortgelijk document met dezelfde hoofdtekst en met betrekking tot de naturalisatie van dezelfde personen, maar dan als bewijs van inschrijving bij de Procureur General du Roy.