veiling / Veiling 23. Deel III. Fine Arts, Fotografie, Sport, Plaatjesalbums, Schaakboeken deel I / 2080-2100 Fotografie: originele fotografie deel I
[2080] [2081] [2082] [2083]
kavel: 2081 € 200 - € 400

4 fotoalbums: (1-2) Fotoalbums 1934 Tjark van Heijningen en Eddy Greidanus

Reisalbums m.b.t. (1) Zwitserland, Italië, Syrië, Irak en Iran en (2) van India en Thailand, met ca. 125 en ca. 150 los in fotohoekjes gestoken (deels opgeplakte) foto's, grotendeels 9 x 6,5 cm. (een klein deel wat groter en een klein deel wat kleiner), met onderschriften in pen, de albums beide koordgebonden, in halfleer en omslag, oblong 4to formaat.
Onwaarschijnlijke vondst, omdat de reis van deze twee mannen werd gedocumenteerd in het Volkskrant-artikel "'Post'jagers te voet naar Indië" door Frans van Schoonderwalt, 29 juli 2000, online terug te vinden: "Twee Nederlandse jongens zijn op weg naar Indië. Te voet! 'Twee werklozen, wien de lediggang verdriet', zoals de destijds befaamde dr. P.H. Ritter jr hen afschildert in zijn voorwoord van 'Post'jagers te voet naar Indië. 'Vliegen of varen naar Indië, zij hebben er geen geld voor, welnu zij zullen toch de plaats bereiken waar de arbeid wacht; zij zullen l o o p e n naar Indië.' De bijnaam 'Post'jager kregen ze van de volksdichter Clinge Doorenbos die op zijn beurt de naam ontleende aan het snelpostvliegtuig Pander ofwel Postjager, in 1933 gebouwd in opdracht van het Studie Comité Snelpost Nederland - Indië. (...) De lopende Postjagers zijn de 27-jarige Tjark van Heyningen ('student Wageningen') en de zes jaar jongere Eddy Greidanus ('student Deventer'). Met ieder 25 gulden op zak reizen ze in december 1933 af, nauwelijks twee weken na de Pander. (...) Hun vertrek verloopt niet ongemerkt: 'De Pers, die opgebeld is om Foto's te maken, is spoedig ter plaatse. We trekken onze gekste gezicht en voelen ons heele persoonlijkheden, vooral als de fotograaf ons fuift op een kopje koffie.' In het artikel wordt vervolgens het verloop van de reis beschreven, die in onze albums dus (deels) visueel is vastgelegd. Foto's o.a. genomen te Bex, Simplon, Iselle, Rapallo, Florence, Rome, Capri, Brindisi, Beiroet, Cyprus, Bagdad, Teheran (verjaardag van de Sjah), Bombay, Benares, Calcutta, Rangoon en Moulmein (olifanten werkend in een houtzaagmolen); (3) "Jeugd-fietstocht met de N.R.V. (...) 27 juli t/m 3 aug. '40". Fotoalbumpje met 54 ingeplakte foto's, formaat 6 x 8,5 (16x) en 3 x 4 cm. (overige), met titel en gedateerde bijschriften in witte pen, de fotootjes op klein formaat, alle gesigneerd ("Carel"?) in potlood, kartonnen platten met koordgebonden linnen rug, oblong, 10 x 15 cm. (karton wat sleets). En met nog 1 ander fotoalbum. (totaal 4)