veiling / Veiling 24, deel III. Fotografie, Sport, Schaakboeken, Ansichtkaarten, Erotica, Varia, Antiek / 2520-2527 Tweede Wereldoorlog
[2520] [2521] [2522] [2523] [2524]
kavel: 2522 verkocht € 1300.00

[Joodse Raad] Verzameling documenten en formulieren voor Nederlandse Joden

Ca. 65 papieren documenten, zowel gedrukt als handgeschreven, o.a. certificaten, formulieren en tickets. Uitgebreid archief van Izak de Vries (1915-2009), student en koerier voor de Joodse Raad. Delft, Amsterdam, Leeuwarden, Den Haag en andere Nederlandse plaatsen, 1940-1946, meest begin jaren 40. Alle op één na Nederlandstalig. Daarbij ca. 180 persoonlijke documenten op papier, o.a. m.b.t. de jonge jaren van De Vries, zijn opleiding aan de Middelbare Technische School Leeuwarden, etc. Diverse afmetingen. Over het algemeen in goede staat; perforatiegaatjes, vlekken, kreuken, scheurtjes (meest marginaal), deels gevouwen.
Verzameling bevat o.a.: (1) Aanmeldingsformulier Voor Een Persoon, Die Geheel Of Gedeeltelijk Joodschen Bloede Is. 1941, 2 exemplaren. Eén formulier gestempeld "J" (Jood); (2) Proefexemplaar voor een identiteitsbewijs voor Joden. Gedrukt op dik papier met ruimte voor een foto en tweemaal gestempelde "J"; (3) Gedrukt formulier m.b.t. de plicht zich te registreren als Jood vanaf 5 maart 1941; (4) Gedrukte aankondiging in naam van de burgemeester van Delft, Frederik Willem van Vloten, met een oproep aan Joden om aan hun registratieplicht te voldoen, ca. 1942; (5) Identiteitsbewijs van Izak de Vries als gezant van de Joodse Raad van Amsterdam. Met zijn foto, handtekening en personalia. Met stempel van de Joodse Raad. Uitgegeven op 5 augustus 1942; (6) Bonnetjes voor autorisatie van transport namens de Joodse Raad van Amsterdam; (7) Brochure van de Joodse Raad van Amsterdam met handleiding voor Joden m.b.t. het versturen van brieven, het verkrijgen van Zwitsers burgerschap, registratie als kind van een "gemengd huwelijk" etc. Gedrukt 29 januari 1943; (8) Folder met instructions voor het verkrijgen van een gele Jodenster, gedrukt door de Joodse Raad; (9) Ontvangstbewijs voor 100 gulden in naam van Lippmann, Rosenthal & Co, Sarphatistraat bank, een dekmantel van Duitsers voor het confisqueren van Joodse eigendommen; (10) Gedrukte voordracht van Isaac Maarsen, opperrabbijn van Den Haag, voor Chanoeka 1942. (11) Bonnetjes, facturen en andere documenten van de Joodse Raad, correspondentie en briefjes.