LOT 890
SOLD €240,00

Dienst Politieke Misdrijven, Amsterdam. Typoscript of dozens of interrogations,

June-October 1945, 125 p., A4 size.

Incl. those concerning the murder of writer A.M. de Jong and the attempted murders in the context of the Aktion Silbertanne. Extremely interesting, contemporary transcript of these extensive, terrible police interrogations of Emil Rühl, Hans Rauter, Walter Albers, F. Viermann, F.C. Viebahn, W. Lages, Maarten Kuiper, W.C. Mollis, F.H. Franz, A. Harrebomee, Josephina M.L. Defresne, Augusta de Jong, G.W. Paauw, M.H.A. Melchior, H. Kromhout, G.G.E. Schöngarth, J.P. Besteman, G.S. van der Ploeg, G. Mollema, and many others. The interrogation of Emil Rühl (taken or shortly after 11 June 1945 at Huis van bewaring II, by J.A. Meeuwis and A. Japin) is the most extensive, his statements led to the subsequent interrogations of Lages, Blumenthal, Albers, Viermann, Viebahn, Kuiper, Mollis and Franz. Rühl on page 1: "Reeds eenige dagen heb ik aan de Canadeesche Politie gevraagd, mij in de gelegenheid te stellen aan een Nederlandsche instantie inlichtingen omtrent de werkzaamheden van den Sicherheitsdienst te mogen doen. Ik kan U verschillende inlichtingen geven omtrent door ons bij den Sicherheitsdienst behandelde zaken, waarin namen van verraders voorkomen. Tevens is het mij mogelijk, inlichtingen te verstrekken, waardoor verschillende door den Sicherheitsdienst uitgevoerde moordaanslagen zouden kunnen worden opgehelderd. Ik verzoek U echter van deze laatste mededeelingen een zoodanig gebruik te maken, dat aan mijn collega's van den S.D. hiervan niets bekend wordt omtrent de herkomst der mededeelingen, zulks ter beveiliging van mijn familie. Ik geef deze mededeelingen geheel vrijwillig, omdat ik het nooit eens ben geweest met de uitvoering van deze executies, omdat deze in strijd zijn met de uitvoering van mijn taak als politieman. Daar deze moorden zonder mijn medewerking nooit opgehelderd zouden worden, voel ik mij als politieman verplicht, U deze inlichtingen te geven en aan de volledige opheldering van de feiten mede te werken, zodat de opdrachtgevers en de uitvoerders kunnen worden gestraft." (follows information about a series of attacks, first the one on A.M. de Jong). After the war Emil Rühl was sentenced to 18 years in prison for participating in executions, Silbertanne actions and prisoner abuse. With: a similark typoscript report (carbon copy on blue paper) of the interrogation of Daniel Frederik Minck, concerning the Feldmeijer Sonderkommando (6 p.).