LOT 367
PASSED

Atze Haytsma (* 1929)

This item contains no English description. See the Dutch description: Naakte vrouw. Originele zwart-wit foto. r.o. gesigneerd "Atze '92" en l.o. genumm. 1/6. 28 x 22 cm. Ingelijst achter glas.

* In het najaar van 1947 kreeg de jonge beeldhouwer Atze Haytsma de beschikking over een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Binnen Brouwerstraat 3, Amsterdam. Lucebert (Haytsma: 'Wij zeiden gewoon Bert hoor!') kreeg van Haytsma de beschikking over de zolderruimte. Haytsma: "Niemand had telefoon, je zocht elkaar op. Het waren geen vriendschappen, ieder voor zich. Zo kwam je de tijd door." Toen Haytsma de woning kreeg was hij terug uit Parijs, waar hij met een vriend, Hans van Draanen, een tijdje in een kapot geschoten kasteeltje in Pavillon-sur-Bois verbleef, even buiten Parijs. Haytsma kent de haltes waar de bus naar Parijs stopte anno 2010 nog uit zijn hoofd. Naast Lucebert waren ook bijvoorbeeld Karel Appel en Corneille kennissen van Haytsma: "Amsterdam was toen nog klein." Het 'samenwonen' met Lucebert duurde niet lang en hun wegen scheiden. Met de oprichting van Cobra op 8 november 1948 had Haytsma niets van doen. ("Ik vind er eerlijk gezegd geen barst aan, aan Cobra.") Haytsma volgde na de Kunstnijverheidsschool de Rijksacademie in Amsterdam. Als assistent en uitvoerder werkte hij onder andere bij de beeldhouwer Mari Andriessen. Eigen opdrachten kreeg hij onder andere van de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Landsmeer, Enschede en Wageningen. Hij was docent aan de Volksuniversiteit, aan de Academie Amersfoort en S.O.L. Utrecht. In 1980 begon Haytsma met het maken van naaktfoto's: "Wij kenden veel modellen, studenten en kennissen wilden wel voor ons poseren." Haytsma maakt nog steeds kleinplastiek - vrouwennaakten - in brons en chamotteklei. Informatie over Haytsma en Lucebert is te vinden in: Hans Groenewegen (red.). Licht is de wind der duisternis, over Lucebert (Historische Uitgeverij, 1999) en Peter Hofman. Lichtschikkend en zingend, de jonge Lucebert (Amsterdam, Bezige Bij, 2004) Voor meer over Haytsma en Lucebert zie de kavels 487 - 490.