veiling / 1 december 2015 / 595-689 Kunst & Toegepaste Kunst
[634] [635] [636] [637] [638]
kavel: 636 verkocht € 800.00

[Theo van Nieuwenhuis] J. Hofker - Gedachten en Verbeeldingen

Inleiding Lodewijk van Deyssel. Amsterdam, S.L. v. Looy, 1906. Frontispice ets van de auteur. Groot 8vo. Een van 50 luxe-exemplaren, ingebonden door de Amsterdamse binder Jan Mensing, deels beschilderd en goudbestempeld en gedecoreerd dmv batiktechniek. Art Nouveau bladontwerp door Theo van Nieuwenhuis. Op handgeschept papier, gemonogrammeerde stempel op achterzijde, als bij ieder van deze exemplaren; dit exemplaar van W.P. (=Poeschmann; bezitter van een boekhandel in Rotterdam in de tijd en waarschijnlijk bevriend met de auteur).
Aan achterzijde bovenkant en rug licht verkleurd door blootstelling in boekenkast.
*Van 1889 - 1899 leverde Hofker onder het pseudoniem "Delang" een veertigtal bijdragen aan De Nieuwe Gids. Deze werden gebundeld onder de titel Gedachten en Verbeeldingen. Volgens Lodewijk van Dijssel waren de prozaschetsen van Hofker "het fijnste dat van 1890-1900 door de Nieuwe-gids beweging is voortgebracht". Het boek is gebundeld in 1906 en uitgegeven in 1907.

Hofker besloot tot een beperkte uitgave van 50 exemplaren. Aanvankelijk zijn hiervan slechts 25 ingebonden, de overige konden voor eventuele toekomstige liefhebbers worden gebonden. De belangstelling viel tegen: Op 13 januari 1907 waren er slechts dertien intekeningen binnengekomen waaronder "een zekere Poeschmann"

De boekhandel W. Poeschmann te Rotterdam heeft slechts korte tijd bestaan.De eigenaar overleed in 1852 op 33 jarige leeftijd, 3 jaar na de opening van de boekhandel. Zijn vrouw heeft de zaak nog enige jaren voortgezet, maar kon het uiteindelijk niet bolwerken. De zoon van de boekhandelaar, die vernoemd is naar zijn vader, is naar Den Haag gegaan en werkte van1869-1916, bij de PTT in Den Haag. Aanvankelijk als telegrafist, uiteindelijk als hoofd van de afdeling telegrafie. J. Hofker,geboren 29 april 1864, begon zijn carrière in 1880,op 16e jarige leeftijd eveneens als telegrafist en werd tenslotte hoofdinspecteur van de PTT in Den Haag. Zowel Hofker als Poeschmann hadden omstreeks 1906 belangrijke functies bij de PTT in Den Haag. Het is zeer waarschijnlijk dat deze Poeschmann , Hofker kende via zijn werk bij de PTT en daarom intekende om dit boek te bemachtigen.