veiling / 1 december 2015 / 690-759 Fotografie
[718] [719] [720] [721] [722]
kavel: 720 verkocht € 180.00

Jan van Dijk (1882-1960). "Illuminaties Amsterdam 28 Juli - 12 Augustus 1928"

Album ter ere van de Olympische Spelen te Amsterdam, 1928, met 8 foto's van diverse formaten ingeplakt op evenzovele bladen, oorspronkelijk touwgebonden kartonnen omslag met goudgeletterde titel en het adres "Fotobureau J. van Dijk Amsterdam", oblong folio.
Met 7 los ingestoken foto's waarvan er 6 ook in het album voorkomen (4x met stempel van J. van Dijk e, en inclusief 2 x 2 dezelfde foto's maar iets gevarieerd in afdruk). De fotograaf experimenteerde klaarblijkelijk om afdrukken naar zijn zin te vervaardigen.

Één van de los ingestoken foto's komt niet in het album voor: "1878 MTS 1928." De Middelbare Technische School (tevens Kweekschool voor Machinisten) bestond in 1928 dus 50 jaar, wat mooi samenviel met de festiviteiten i.v.m. de Olympische spelen, die van 28 juli tot 12 augustus 1928 in Amsterdam werden georganiseerd.

In de Beeldbank van het Stadsarchief Amsterdam komen de illuminatiefoto's voor in de fotocollectie van Jan van Dijk. Maar daar wordt de gelegenheid waarbij de foto's genomen zijn anders aangeduid, bijvoorbeeld meermalen als Edison Lichtweek 1929 en de Julianafeesten van 1910! Wij konden geen oorzaak voor dit intrigerende verschil vinden, maar gaan ervan uit dat de opdruk van het album de correcte gelegenheid weergeeft.