veiling / 8 juni 2016. / 1320-1360 Topografie buiten Europa
[1320] [1321] [1322] [1323]
kavel: 1321 € 500 - € 1000

[Rusland] Reize naar Siberië,

op bevel des Konings van Vrankryk ondernomen in 1761. Door den Abt Chappe d'Auteroche, behelzende deszelfs waarnemingen nopens de zeden, gewoonten, regeering, godsdienst, krygs- en burger-staat, koophandel, luchts- en gronds-gesteldheid, landbeschryving, natuurlyke historie enz. Deventer, L. Leemhorst, 1771-1772, 2 delen in één band, XIV,(2),331,(1); (4),327,(1) p., met in het eerste deel een groot uitslaande handgekleurde, gegraveerde kaart van Rusland en Noord-Tartaryë, 5 gegraveerde platen (2x uitslaand) en 2 uitslaande letterdruk tabellen, tweede deel met 2 gegraveerde platen en 6 uitslaande letterdruk tabellen buiten de tekst, contemporain halfleer, rug verguld met marokijnen titelschildje.
2 tabellen in deel 2 gebonden op de verkeerde plek, één tabel gebruind. Bovenscharnier gespleten en karton van platten op buitenhoeken zichtbaar. Goed exemplaar.

De eerste Nederlandse editie. De eerste Franse editie verscheen in 1768. Fraai geïllustreerd met platen van J.C. Philips naar J.B. le Prince, de uitslaande platen tonen "Russische Reis- en Vragt-Sleden by Winter tyd" en een "Gezicht van Tobolsk". De tabellen geven wetenschappelijke gegevens met betrekking tot de kou in Siberië, de Staat der Inkomsten van Rusland, informatie over kosten en aantallen van het leger en een Franse en een Russische afstandstabel. Over de auteur en astronoom Jean-Baptiste Chappe d'Auteroche (1722-1769), zie: https://en.wikipedia.org/wiki/Jean-Baptiste_Chappe_d'Auteroche. Tijdens de Siberië-reis deed Chappe d'Auteroche belangrijke astronomische waarnemingen.