veiling / Veiling 20, deel II: Dinsdag 4 december 2018. Aanvang 19.00 / 960-992 Kaarten en plattegronden gedrukt op doek
[962] [963] [964] [965] [966]
kavel: 964 € 500 - € 1000

[Plattegrond Utrecht op zijde] Utrecht aertsbisdom.

Gegraveerde plattegrond met profielen van de stad boven (vanuit het oosten) en beneden (vanuit het westen) de plattegrond, door Adam Willemsz. van Vianen (ca. 1568-1627), zonder plaats en uitgever, gesigneerd en gedateerd 1598 in de plaat, 36 x 50 cm. (incl. profielen), gedrukt op GOUDKLEURIGE ZIJDE.
Beschadigde plek aan de rechterzijde en enkele kleinere ontbrekende stukjes van de blanke marges; keerzijde met resten van verwijderde papieren drager, opgevouwen. Toch een goed exemplaar gezien de extreme kwetsbaarheid van het materiaal. Donkersloot-De Vrij, Kaarten van Utrecht, 8; Hollstein 1, enige staat. Interessante en hoogst aantrekkelijke vroege plattegrond en profielen van de stad, de grootste en belangrijkste van slechts 3 gravures die bekend zijn van Adam van Vianen, de beroemde Utrechtse zilver- en goudsmid. Dit belangrijke cartografische kunststukje was de eerste plattegrond van Utrecht volledig gemaakt in de stad zelf, en tevens de eerste in combinatie met profielen. Volgens de naslagwerken bleven er - ondanks de populariteit van de plaat - geen exemplaren bewaard van een oorspronkelijke editie uit 1598, en slechts één exemplaar van de editie 1651-1652 door de kleinzoon van de graveur. PiCarta noemt een editie 1621 en de editie 1651-1652, beide als "niet beschikbaar". Alle andere bekende exemplaren zijn 19de-eeuwse drukken van de oorspronkelijke plaat (bewaard in het Centraal Museum). In 1842 werden er exemplaren van de plaat gedrukt op papier, linnen en perkament, op last van Nicolaas van der Monde (zie ook het volgende kavel in deze veiling). Van Vianen baseerde zijn plaat op oudere voorbeelden (zoals de plattegrond van Van Hoorn uit 1569), de Salvator- of Oudmunsterkerk (gesloopt in 1587) staat op zowel de plattegrond als de profielen. De kaart is verder wel up-to-date met diverse, in 1598 betrekkelijk recente stenen en aarden wallen en bolwerken. Leuk detail zijn de houten droogrekken op het Vredenburgplein, daar geplaatst voor de stoffenfabrikanten na toestemming in 1594.