veiling / Veiling 21, deel I. Kinderboeken, Literatuur, Oude Boeken, Manuscripten, Amsterdam, Topografie en Atlassen / 250-265 Manuscripten
[250] [251] [252] [253]
kavel: 251 verkocht € 900.00

[Fortificatie] "Architectura militaris".

Manuscript op handgeschept papier (watermerk Franse lelie in gekroond wapenschild) in pen en bruine inkt, Holland, 1ste helft 18de eeuw, 60 grotendeels tweezijdig gebruikte bladen en 28 blanco bladen, Latijnse tekst met Nederlandse vertaalde termen, met op vrijwel elke pagina één of meerdere illustraties van (de theorie) van vestingwerken, twee los ingelegde, gegraveerde plattegronden van Kampen en Hasselt, contemporain karton, folio (37,5 x 25 cm.).
Grotendeels vaag watervlekkig in rechter benedenhoek; aan de band ontbreekt het leer of het perkament volledig, de platten zijn losgaand. Desondanks in acceptabele, onafgesneden staat. Het watermerk met de initialen WR, van Wendelin Riehel. Prachtig, rijk geïllustreerd wetenschappelijk vestingwerken-manuscript, met vele gecompliceerde berekeningen en enkele getallen-tabellen. De eerste 6 pagina's worden ingenomen door 50 definities van specifieke onderdelen van vestingwerken als "bolwercken", "wallen gordynen", "capitaal linie", "strycklinie", "casematten", "katten", "het aanleggen van de wal of gracht", "terrepleyn", "baterijen", "galderyen", "ravelijnen", "hoornwerck", "kroonwercken", "pallissaeden", "stormpaelen", "vriessche Ruijters, haspels" en "punt-palissaden of schoorbroecken".