[515] [516] [517] [518] [519]
kavel: 517 verkocht € 4200.00

[Prachtig convoluut van 2 tuinboeken] (1) De koninglycke hovenier

aanwyzende de middelen om boomen, bloemen en kruyden te zaayen, plantenn, aen queeken en voort teelen. Met konstige koperen platen verciert, Door D.H. Cause. Nooit voor dese gedruckt (...). Amsterdam, M. Doornick, z.d. (1676), (4),144,(1 tussentitel),145-224 p., met de volgende 32 gravures: gegraveerde titel, 2 vogelvluchtperspectieven van "Sainct Germain aen Laye" en paleis Soestdijk, 10 illustraties op 5 platen van fruitsoorten, 16 illustraties van bloemensoorten op 8 platen (in de stijl van De Passe) en 32 illustraties van ontwerpen van bloemenperken op 16 platen, contemporain vol perkament ("splitselband") met de titel in pen op de rug, folio (katernen in 4to).
Zoals gebruikelijk gebonden met: (2) Nederlantze Hesperides, dat is, oeffening en gebruik van de limoen- en oranje-boomen; gestelt na den aardt, en climaat der Nederlanden. Met kopere platen verçiert, door J. Commelyn. Ibid, idem, 1676, (4),47,(2) p., met de volgende 27 gravures: frontispice, 20 platen van limoen- en sinaasappelsoorten, 1 plaat met "tobbens en potten" en 5 platen met interieurs (4x) en een exterieur van "winter-plaatsen".

Ad 1 en 2: Een begerenswaardig convoluut met kleine defecten: hier en daar wat gebruind/ roestvlekkig of iets beduimeld, minimale scheurtjes aan voorsnede. Het naar binnen gevouwen perkament werkt een beetje, met scheurtjes in de schutbladen tot gevolg. Hunt 344 en 345; Nissen 339 en 390. Twee van de belangrijkste Nederlandse botanische boeken uit de 17de eeuw, beide in eerste druk. Het eerste werk beschrijft meer dan 400 planten. Het "Bericht voor den Boekbinder" vraagt daarbij om in totaal 8 "vel figuren", dat is bij deze katernen van 4 bladen dus 32 platen. De gegraveerde titel is in dit exemplaar apart gebonden, in tegenstelling tot wat het Bericht vraagt: "De figuren (...) moeten niet van malkander gesneden, maar twee heele vellen in malkander gesteken worden". Bij het tweede werk vraagt Nissen om 27 platen, maar de bindersindex wijst in combinatie met de plaattitels uit dat het gaat om 27 illustraties op 26 platen. Deze platen weerspiegelen de groeiende belangstelling voor de teelt van citrusvruchten in kassen in die tijd, en tonen daarnaast de "winter-plaatsen" in het "Hoff" te Leiden, en die van Joan Roeters, Pieter de Wolff (2x) en Jan Commelyn (directeur van de Amsterdamse botanische tuinen) zelf. (totaal 2 in één)