[289] [290] [291] [292] [293]
kavel: 291 verkocht € 1700.00

[Rijnlandse kroniekenserie] "Den oorspronck en beghinsel ofte generatie der Baenre heeren

van Wassenaer, Burchgrave van Leyden, heeren van den Rijn ende Catwyc opter Zee, van Valckenburgh, van Voorschoten, vrijheeren van den hoogen ende laegen gerechte ril [?]". (Titelpagina eerste kroniek, met in goud gehoogde initiaal). Manuscript, ca. 1600, 257 genummerde bladen, op enkele blanco pagina's na tot en met blad 223 tweezijdig beschreven in een regelmatige, goed leesbare hand, voorafgegaan door een alfabetische index in dezelfde hand van 3 pagina's, gevolgd door iets latere toevoegingen en een index op volgorde van paginering van 1 pagina in een andere hand, contemporain overlappend perkament met centraal verguld ovaal medaillon binnen vergulde randlijnen met hoekrozetten op beide platten, rug met 5 vergulde compartimenten met centrale rozetten en oude rugtitel in inkt: "Geschiedkundige oorsprong van meer dan 60 heerlijkheden en adelsgeslachten", 4to.
Gebonden met: Franstalige tekst in dezelfde hand van 45 tweezijdig beschreven bladen, met als aanhef "Charle [?] par la grace de Dieu Duc de Bourgoigne (...)". Splitsels en bindlinten ontbreken, bovenscharnier gespleten, het perkament is wat vlekkig. Met op de titelpagina drie intrigerende, contemporaine eigenaarsnamen: "Ex libris fam. I. Lautem" [doorgestreept]; "Ex libris F. Brouvchovii/ Fam. Pauli Swanenburch". Indrukwekkend, fraai gebonden manuscript, met een indeling en tekst voor het overgrote deel zoals de Rijnlandse kroniekenserie, Den Haag, Koninklijke Bibliotheek: handschrift 131 G 31, dat in PiCarta verdeeld in 9 beschrijvingen is gecatalogiseerd. Bevat in exact dezelfde volgorde tot aan blad 223 genealogieën van de heren van Wassenaar, Arkel, Leerdam, Heukelom, Asperen, Hagestein, Acquoy, Leyenburg, Aartsberg, Noordeloos, Egmond, IJsselstein, Heusden, Brederode, Teylingen, Culemborg, Voorne, Haarlem, Oostervant, Duivenvoorde, Polanen, Persijn, Raaphorst, Woude, Woerden, Poelgeest, Naaldwijk, Wateringen, Van der Veer, Borsele, Vianen, Blois, Abcoude, Gaasbeek, Montfoort, Kruiningen, Alkemade, Vliet, Schagen en Hoogwoud. Blad 224 tot 230 bevatten vervolgen op eerder genoemde geslachten, de bladen daarna bevatten genealogieën die schijnbaar niet in het KB-manuscript zijn opgenomen: Spierinck, Heemskerk, Renisse en Moemont, Heemstede by Haarlem, Assendelft, Binckhorst, Uytenhagem Adrichem, Schooten, Bakenesse, Foreest, Zanen, Zyl en Boshuysen.