veiling / 7 december 2016 / 1220-1259 Dans, theater en film
[1257] [1258] [1259]
kavel: 1259 verkocht € 100.00

Willem Royaards (1867-1929). Lot van 12 handgeschreven brieven,

waarvan 10 aan Hillegonda (Gonne) van Uildriks (1863-1921) en gedateerd september 1914 tot juli 1915, alle gesigneerd (op verschillende manieren), diverse bladgroottes, 2 tot 10 pagina's, deels op briefpapier van N.V. "Het Toneel", 1x met envelop.
Zie over de acteur, regisseur en toneelleider Royaards: https://nl.wikipedia.org/wiki/Willem_Royaards. Zie over Van Uildriks: https://nl.wikipedia.org/wiki/Gonne_van_Uildriks. De brieven handelen voornamelijk over vertalingen van toneelstukken, maar ook over de Eerste Wereldoorlog, Bolland, Emants etc. "Het is alleen aan reuzen als Balzac gegeven, om al maar voortschrijvende het leven van zijn tijd zoo in beeld te brengen, dat het in den woordenspiegel gevangen gehouden beeld sterker leven schijnt te hebben dan wat er voor poseerde, om 't zoo maar eens uit te drukken. Emants ken ik wel. Als jongeman speelde ik in enkele van zijn stukken. Ik vond die stukken slecht. Zijn romans en zijn novellen zijn mij weinig zeggend, maar het is zeker heel knap werk. Hij zei mij eens, dat hij het liefst akteur zou zijn geworden en ik geloof dat hij het oprecht meende. Of hij een goed akteur zou zijn geworden, een naar mijn geest, betwijfel ik. Hij mist juist het voor den grooten toneelspeler meest noodige, de nobele verbeelding." (23 september 1914).