veiling / Veiling 21, deel I. Kinderboeken, Literatuur, Oude Boeken, Manuscripten, Amsterdam, Topografie en Atlassen / 150-156 Papieren speelgoed en theaters
[150] [151] [152]
kavel: 150 verkocht € 220.00

Drie diverse spellen: (1) "Jeu du Cheval Blanc".

Spel gedateerd 1836, bestaande uit 5 kaarten van elk 12 x 18,5 cm., alle met een verschillende tekening in gouache, verder een houten hamertje, een fraai palmhouten bekertje, 8 ivoren of benen dobbelsteentjes met het cijfer 1 t/m 6, een hamertje en een klokje op één vlak (andere vlakken blanco), en 57 (van 60) rode fiches en 55 (van 60) blanco fiches van been of ivoor en ten slotte een letterdruk "Explication du Cheval Blanc", alles samen in de oorspronkelijke, met sitspapier versierde kartonnen doos met gelithografeerde titel op het deksel, 18 x 25 x 5 cm.
Een klein aantal fiches ontbreekt. Deksel gescheurd op één hoek, de wanden van de doos losgaand van de bodem. Fraaie en zeer zeldzame vroege variant van het "Klok en hamerspel", dit exemplaar met bijzondere gouaches als kaarten. Wij vonden online een exemplaar met handgekleurde, gelithografeerde kaarten, onze gouaches volgen deze kaarten nauwkeurig na. Eén van de kaarten (met een klok) is gedateerd 1836; (2) "Lerne spielend english! Ein Lotto, als hervorragendes Hilfsmittel für english lernende Knaben und Mädchen." Duitsland, ca. 1900, spel bestaande uit 2 sets van 10 chromolithografische kartonnen kaarten met elk 8 verwijderbare vierkantjes, deze vierkantjes per set genummerd 1-80 met Duitse zinnetjes ter vertaling van Engelse zinnetjes met dezelfde nummering, verder 27 (van?) kartonnen "muntjes" en twee blikken bakjes, alles samen in de oorspronkelijke kartonnen doos met gedrukte uitleg aan de binnenzijde en titel aan de buitenzijde, 27 x 39 x 4 cm. En met nog 1 soortgelijke (incompleet). (totaal 3)