veiling / Veiling 21, deel I. Kinderboeken, Literatuur, Oude Boeken, Manuscripten, Amsterdam, Topografie en Atlassen / 250-265 Manuscripten
[252] [253] [254] [255] [256]
kavel: 254 verkocht € 3600.00

Convoluut met 4 Britse (reis)verslagen 1850-1853 w.o. Great Exhibition 1851

Convoluut met 3 manuscript verslagen in dezelfde, zeer goed leesbare hand, van (1) een georganiseerde reis naar Frankfurt i.v.m. een internationaal vredescongres waaraan zelfs een vertegenwoordiger van de Ojibeway-indianen deelnam (1850, 28 p., met één aquarel), (2) een bezoek aan de eerste Wereldtentoonstelling in het Crystal Palace te Londen (1851, met twee ge-aquarelleerde platen, 18 p.), (3) een bezoek aan Hastings en Brighton (18 p.) en (4) een bezoek aan Edinburgh (1 p.), samen in modern leer in oude stijl, 19 x 12 cm.
Met boekverkopersmerkje op binnenzijde voorplat: "Berkelouw Bookdealers Sydney". Zeer leuk en interessant convoluut met levendige beschrijvingen en fraaie illustraties, het stuk over Frankfurt gemonogrammeerd "R.L." aan het einde.

(1) "Visit to Frankfurt on the Maine &c. August 19 1850". 28 p., met geaquarelleerd kerkinterieur als frontispice. Dit manuscript draait om "the Peace Congress" te Frankfurt. In de speciaal voor dit doel ingezette trein vanuit Londen (waar de schrijver vanuit zijn woonplaats Southampton per trein naartoe was gereisd) zitten volgens de schrijver bijna 500 van de 550 inschrijvers ("peace delegates") voor deze reis met dit doel. Na de scheepsreis van Dover naar Calais gaat het gezelschap per trein verder, waarbij de schrijver de o.a. de (rust)plaatsen Gent, Luik, Keulen (hotel-overnachting), Bonn, Mayence en het landschap daartussen, met "the seven mountains", uitgestrekte wijngaarden en kastelen benoemt. Aangekomen in Frankfurt zijn de voorbereidingen voor de vredes-conferentie in volle gang. De schrijver benoemt o.a. de kathedraal, het huis van Luther en St. Paul's Church (waar de conferentie gehouden werd). De driedaagse conferentie werd bijgewoond door afgevaardigden uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Staten, een Indiaans opperhoofd, "Two gentlemen of colour who were regarded in the city with great curiosity" en 'ongetwijfeld' vele andere nationaliteiten. De schrijver benoemt meerdere sprekers en hun opmerkingen expliciet, o.a. Cobden, Emile de Girardeau, Cormenin, Leibig, Bodenstedt, Grimm, Madonno en: "(...) Also mr. Copway, a Christian [doorgehaald:] Indian chief of the Ojibeway [Chippewa] tribe of North American Indians presented the Congress with the calumet, or pipe of peace, placing it in the hands of the chairman." De terugreis wordt uitgebreid besproken (o.a. een bezoek aan St. Goar, plantengroei en vlindersoorten). Op 29 augustus vertrekt het gezelschap vanuit Keulen, om op de 30ste weer veilig in Southampton thuis in te komen.

(2) "The Industrial Exhibition of 1851". 18 p., met 5 illustraties van (zeer grote) edelstenen in potlood en waterverf op 2 platen. In dit manuscript spreekt de schrijver zijn verbazing uit over de schaal en de inhoud van de tentoonstelling, het tentoonstellingsgebouw ("that stupendous building"), en over de ruim 6 miljoen bezoeken (velen gingen volgens hem 6 of 8 keer), waarbij de vreedzaamheid hem opvalt. Hij noemt expliciet het beeld van een Griekse slaaf, "the watches of Switzerland were for exquisitely fine and delicate, beautiful workmanship", Frans en Engels "silver plate", Oostenrijks meubelsnijwerk en "pendulum clocks" en het Russische paviljoen. Veel aandacht wordt besteed in tekst en illustraties aan de (glazen imitaties van) edelstenen en hun astronomische waarde, o.a. de Koh-I-Noor (2 miljoen pond) en de blauwe Hope-diamant.

(3) "Visit to Hastings and Brighton August 11th 1853". 18 p.; (4) "Visit to Edinburgh October 1853". 1 p. (totaal 4 (reis)verslagen in 1 band)