veiling / Veiling 21, deel I. Kinderboeken, Literatuur, Oude Boeken, Manuscripten, Amsterdam, Topografie en Atlassen / 700-746 Topografie Nederland
[700] [701] [702] [703] [704]
kavel: 702 verkocht € 500.00

De Vechtstroom, van Utrecht tot Muiden,

verheerlykt door honderd gezichten van steden, dorpen, vestingen, adelyke gestigten, lustplaatsen en waranden. Opgehelderd met oudheid- en geschiedkundige aanteekeningen, daar toe betrekkelyk. En verrykt met een uitvoerig dichtstuk./ Les delices de la riviere le Vecht, d'Utrecht a Muiden (...). Amsterdam, H. Gartman, W. Vermandel en J.W. Smit, 1790, (2),IV,10,24 p., met gegraveerde overzichtskaart over de volledige pagina en de volgende 102 gegraveerde illustraties over de halve pagina op 51 platen: een plattegrond en een profiel van de stad Utrecht, genummerd 1-2; 92 gegraveerde gezichten genummerd 3-94, 4 gezichten genummerd 94-a t/m 94-d en 4 gezichten genummerd 95-98, contemporain halfleer, met vergulde en geribde rug met marokijnen titelschildje, folio (zeer goed exemplaar).
Zeer zeldzame editie 1790, slechts 2 exemplaren in PiCarta (Enschede en Utrecht, waarvan één incompleet). Het "Bericht voor deeze nieuwe uitgaave" is gedateerd "Aan den Yssel, in Sept. 1790". De editie 1791 is veel algemener, daarvan verscheen in 1967 een facsimile. Wij konden niet nagaan hoe het voorwoord van die editie gedateerd is (geen gedigitaliseerde exemplaren beschikbaar). Volgens PiCarta verscheen er in 1741 een editie onder deze titel. De eerste druk van dit beroemde werk verscheen in 1719 onder de titel "De zegepraalende Vecht, vertoonende verscheidene gesichten van lustplaatsen, heeren huysen en dorpen (...)". Het dichtstuk is geschreven door Claas Bruin, de platen zijn gegraveerd door Daniel Stoopendaal. Één van de mooiste plaatwerken met 18de-eeuwse Nederlandse buitenhuizen.