[1400] [1401] [1402] [1403]
kavel: 1401 verkocht € 150.00

Johan Hendrik Pootjes (1882-1944). Verzameling Indonesische schilderijen en tekeningen.

Pootjes' privé-verzameling van zijn eigen schilderijen en tekeningen in diverse technieken en formaten (grootste 32 x 42 cm.), jaren 20 en begin jaren 30 van de 20ste eeuw, grotendeels gemonogrammeerd of gesigneerd, in totaal ca. 100 stuks.
Johan Hendrik Pootjes was behalve productief schilder en tekenaar ook vicepresident van de Nederlandsch Oost-Indische Escompto Maatschappij, één van de drie grootste banken in Nederlands-Indië. Daarnaast was hij een uitstekend en veelbekroond sporter in diverse disciplines. In deze indrukwekkende verzameling toont Pootjes zich een vaardige en expressieve tekenaar van (levendige) dorpsgezichten, landschappen en andere scènes. Pootjes exposeerde voor de Kunstkring Bandoeng in 1926 en in het Rijksmuseum in 1942. In de verzameling bevindt zich een paneeltje met stilleven, waarbij op de keerzijde uitnodigingskaarten zijn bevestigd voor 2 andere tentoonstellingen van Johan Pootjes: "Oostersche reisschetsen", van 11 mei tot 31 mei 1940 in het Victoria-hotel te Amsterdam. Hierbij een getypt kaartje gedateerd 22 mei 1940, waarmee Pootjes erop attent wordt gemaakt dat het hotel moet worden ontruimd "daar de Duitsche soldaten daar komen. Wilt U dus maatregelen nemen dat alles Zaterdag weg is. (...) Wie had ooit kunnen denken dat Uwe tentoonstelling op een dergelijke tragische wyze zou eindigen." (ondertekend door L.D. Petit). Tevens een kaart voor de tentoonstelling "Met pen en penseel door Den Oost" (Java, Sumatra en Bali), april 1941, "eene causerie met kleurige aquarellen en tekeningen door den heer Joh. H. Pootjes." Verder hebben de werken o.a. de volgende bijschriften: "Samarinda Oct. '26"; "Dansmeisje Den Passar Bali"; "Raksasa (tempelwachter) Bali"; "Straatje Medan"; "Poortje in Djokja"; "De Makakam Samarinda, oct. 26"; "Ragtime. Vrij naar C.J. Maks"; "Moeara Aman Pridjang Lebong 2/1 '26"; "Kampong Sindanglenko Garoet"; "Oud-Batavia"; "Strand te Benkoelen 30/12 '25"; "Malakadji Tjikono (Celebes) 4 dec. '25"; "Reeds 's morgens vroeg de hand aan de ploeg". (totaal ca. 100)